• På svenska
  • In English
  • Auf Deutsch
EtusivuSuomeksiAjankohtaistaTapahtumatSonkajärven nuorten henkisten kilpailujen kuvataidenäyttely Sonkajärven kirjastotalon näyttelysalissa
Sonkajärven tapahtumat

Sonkajärven nuorten henkisten kilpailujen kuvataidenäyttely Sonkajärven kirjastotalon näyttelysalissa

26.4.2018 0:00–7.5.2018 0:00

SONKAJÄRVEN NUORTEN HENKISET KILPAILUT

TALENT RUTAKKO 2018

 

Talent Rutakko 2018 Emma Väisänen

Tulokset

Loruesitys: Esikoululaiset
1.                   Elsa Väisänen, Minka Mehtonen, Anni Tissari, Tia Risku, tyyne Mård ja Maija Koski
Tanssiryhmä: Alle kouluikäiset - 1.lk
1.                   ” Hippa-ryhmä”: Hilma Eskelinen, Reino Eskelinen, Aatos Väisänen, Selma Väisänen, Iita      Hynynen, Pinja Hynynen, Annika Hynynen, Otto Tikkanen, Inka Tikkanen ja Annu Murtola

Yksinlaulu:  1.-.2. lk
1.                   Rosa Väisänen
2.                   Siiri Heikkinen
3.                   Enni Soininen
                     
Lauluryhmä: 1.-2. lk
1.                   Mira Hiltunen, Melissa Luukkonen ja Emilia Niemelä

Piano: 1.-2. lk
1.                   Taru Ovaskainen

Kantele: 1.-2. lk
1.                    Sini Niskanen (oma sävellys ja sanoitus) Erikoispalkinto  Vanryn lahjakortti

Rummut: 1.-2. lk
1.                   Kalle Mähönen

Muut esitykset: 1.-2. lk
1.                   Ricardo Åkerlund
2.                   Aron Kuosmanen
3.                   Oskari Makkonen
K                   Tatu Huttunen

Tanssiryhmä: 1.-2. lk
1.                    Sanni Hukkanen ja Iida Huttunen

Lauluryhmä: 3.-4. lk
1.                   Enni Pelkonen, Milla Väisänen ja Anna Lehtomäki

Piano: 3.-4. lk
1.                    Jonna Kärnä
2.                   Venla Väisänen

Piano duo: 3.-4. lk
1.                   Jonna Kärnä ja Venla Väisänen

Rummut: 3.-4. lk
1.                   Juho Hiltunen ja Niilo Nenola

Viulu: 3.-4. lk
1.                   Varpu Ruotsalainen

Soitinryhmä: 3.-4. lk
1.                   Riina Nissinen, Vuokko Mustonen ja Varpu Ruotsalainen

Tanssiryhmä: 3.-4. lk
1.                   Viivi Halonen ja Riina Nissinen

Yksinlaulu: 5.-6. lk
1.                    Janna Räsänen

Huilu: 5.-6. lk
1.                    Maiju Ruotsalainen

Piano: 5. -6. lk
1.                   Emma Väisänen                                       TALENT RUTAKKO 2018
2.                   Maiju Ruotsalainen
3.                   Janna Räsänen

Laulu- ja soitinryhmä: 5.-6. lk
1.                  
 Golden Roses: Janna Räsänen, Essi Niemelä, Petra Kervinen ja Emma Väisänen

Muut esitykset: Yläkoulu
1.                   Veeti Hotti

Kirjoitelmat

arvioija: kirjastotoimenjohtaja Eeva Keränen

Kirjoitelmien yhteismäärä 117


1.-2. luokat

1. Sanni Hukkanen, Rutakon koulu, 2. lk, ”Tyttö ja lumottu metsä”

 

2. Sini Niskanen, Rutakon koulu, 2. lk, ”Metsän etanat”

 

3. Siiri Heikkinen, Rutakon koulu, 2. lk, ”Outo luokkalainen”

 

K Helmi Luukkonen, Rutakon koulu, 1 b ”Mauno ja karhu”

 

3.-4. luokat

1. Jonna Kärnä, Rutakon koulu, 3 b, ”Satumaa”

2. Jesper Pulkka, Rutakon koulu, 4 a, ”Missä Jönssi”

3. Varpu Ruotsalainen, Rutakon koulu, 3 b, ”Hamstereiden jännäri”

K Jimi Petteri Eronen, Rutakon koulu, 4 a, pienryhmä ” Köyhä mies”

K Tiia Lappalainen, Rutakon koulu 3 a, pienryhmä ”Iso puu”

K Miska Mehtonen, Rutakon koulu, 3 a ”Seikkailu dinosaurusten ajalta”

K Maiju Partanen, Rutakon koulu, 4 b, ”Eksyksissä”

K Kaapo Pulkka, Rutakon koulu, 3 b ”Ihanat ponit”

 

5.-6. luokat

1. Siiri Heikkinen, Rutakon koulu, 6 b ”Kaukana poissa”

 

2. Tytti Miettinen, Rutakon koulu, 6 a ”Toivon kipin䔨

 

3.Henni Hukkanen, Rutakon koulu, 5 b ”Mummon puhuva puna-apila”

 

K Niina Kervinen, Rutakon koulu, 5 b ”Mummon ihmeellinen taikamökki”

K Jori Koponen, Rutakon koulu, 5 b ”Talvinen opetus”

 

Yläkoulu

 

1. Emmi Kärnä, 7. lk, ”Kultainen sydän”

 

2. Mila Koponen, 7 c, ”Päivä porsaana”

 

3. Veeti Hotti, 8 b, ”Valinta”

K Kerttu Ruotsalainen, 7 b, ”Montako tähteä taivaalla?”

K Sanni Tapio, 7 a, ”Jäljet hiekassa”

KUVATAIDE

Esikoulu
1. Viljami Makkonen

2. Alissa Pelkonen

3. Markus Hyttinen

1.- 2. lk

1. Sini Niskanen

2. Tatu Huttunen

3. Jesse Hartikainen

 

3.-4. lk

1. Maiju Partanen

2. Taija Komulainen

3. Venla Väisänen

5.-6.lk

1. Tytti Miettinen
2. Ida Hekkinen
3. Jonna Koski

Kunniamaininnat
Erik Ryhänen
Rasmus Nissinen

 

Yläkoulu

1. Kerttu Ruotsalainen

2. Ada Eskelinen
3. Olli Hyyryläinen

 

MUUT SARJAT

Esikoulu

Tilateos

1. Nallemuorin päiväkodin esikoululaiset

 

Metsän siimeksessä 1.-2.lk

1. Veera Tuovinen

2. Joonas Korhonen

3. Linnea Mähönen

 

Keramiikka, 3.-4. lk

1. Anna Halonen

2. Riina Nissinen

3. Viivi Halonen

 

Korttisarja, yläkoulu

1. Veera Tuovinen

2. Maija Lehtomäki

3. Aino Laitinen

Paperimassaruukut, yläkoulu

1. Aino Laitinen

2. Lotta Valtonen

3. Janita Koski

Arkkitehtuuri, yläkoulu

1.  Kerttu Ruotsalainen

2.  Anni Mustonen

3. Sanni Tapio

Arkkitehtuuri, lukio

1. Leena Sevon

2. Meeri Koponen

3. Laura Räsänen

Videot

 

1. Top 5 oppilastyyppiä (Jori Koponen, Johannes Huttunen, Jimi Suutarinen ja Joona Korolainen)

2. Kukkasämpylä, yksisarvisjahti (Henni Hukkanen, Ella Väisänen, Petra Kervinen ja Kaisa Tuovinen)

3. Sienen seikkailu (Alisa Kärnä ja Jonna Koski)

4. Länäs menee (Juho Leminen, Taavetti Mård, Luca Lappalainen ja Leevi Väisänen)