• På svenska
  • In English
  • Auf Deutsch
EtusivuSuomeksiTietoa SonkajärvestäSonkajärven kylätJärvenpää-Kukkopuro
Järvenpää-Kukkopuro

jarvi_10_12.jpg

 

Järvenpään- Kukkopuron kylät sijaitsevat Sonkajärven pohjoisosassa. Kyläyhdistyksen piiriin kuuluvat pääosin Kukkopuron ja Järvenpään entisten koulujen alueet. Pohjoinen raja on lääninraja.

Asukkaita kylien alueella on 162 jotka jakautuvat syksyllä 2012 seuraavasti:
Lapsia ja kouluikäisiä 31
Työikäisiä 65
Eläkeläisiä 52
Kesä- ja vapaa-ajan asukkaita 14

Yritykset

 

Alueella toimii kymmenen yritystä, jotka työllistävät 13 ihmistä:

Sukevan metsäkoneurakointi Oy, Jarkko Tuovinen

Kaivinkonetyöt, Seppo Korhonen

Ravitalli, Eero Penttinen

T:mi Ari Kemppainen

-  maanmuokkaus, korjaamotoiminta, teiden auraus ja lanaus, vesakonleikkaus ym..

Sukevan Tilipalvelu Arja Väisänen

Lisäksi alueelta löytyy 5 maito- ja maatilaa

Kylätoimikunta

 

Puheenjohtaja Helena Oksanen 
rhoksanen60@gmail.com
050 559 1360            
Sihteeri Anne-Mari Ovaskainen anne-mari77@netti.fi
Marko Huuskonen
marko.huuskonen@pp1.inet.fi
0400 798 648
Jaakko Hynynen
050 370 7788
Ritva Karjalainen
ritva.karjalainen1@luukku.com
050 522 7155
Orvokki Huuskonen
040 736 2291
Arto Oksanen
arto.oksanen@fabapalvelu.fi
050 309 9493

Matti Vatanen

Anneli Vatanen

mattij.vatanen@gmail.com
0400 673 865

anneli.vatanen@hotmail.com

040 8219 909

Kunniajäsen Risto Komulainen
           

040 556 5214