Asiointi ja yhteystiedot

Sonkajärven ja Sukevan asiointipisteet opastavat kaikissa kunnan toimintaa koskevissa kysymyksissä ja ohjaavat tarvittaessa eteenpäin. Sonkajärven asiointipiste sijaitsee kunnantalolla (Lepokankaantie 2) ja Sukevan asiointipiste Sukevalla kunnan toimipisteessä kirjaston yhteydessä (Kallentie 2).

Palvelu- ja toimintapaikat

YHTEYSTIEDOT:

Aho Maarit

Koulukuraattori
040 154 6933

Asiointipiste Sonkajärvi

040 675 0001

Haimivaara Titta

Maaseutuasiamies
040 674 2926
titta.haimivaara@iisalmi.fi

Halttunen Henni

Erityisopetus, yläkoulu
040 675 0016

Heikura Tiina

Kouluterveydenhoitaja (luokat 7-9, lukio)
040 712 1074

HelpDesk

017 272 3725
helpdesk@ysit.fi

Holm Riikka

Koulusihteeri
040 675 0014
riikka.holm@sonkajarvi.fi

Huttunen Pasi

Liikuntapaikkojen hoitaja
040 675 0036

Huusko Mirja

Työ- ja yksilövalmentaja, tekstiilipaja ja Sukevan työpaja
040 733 7198

Hyyryläinen Päivi

Hallintosihteeri
040 675 0003 

Hämäläinen Sari

Yksilövalmentaja, nuorten paja ja Sonkajärven työllisyyden kuntakokeilu
040 675 0039

Hänninen Tarja

Varhaiskasvatuksen vastaava
040 511 5202

Iisalmen sairaala, päivystys

(017) 272 2346 
Ylä-Savon SOTE

Iltapäiväkerho

040 675 0024 
Yhtenäiskoulu

Jukarainen Virpi

Työllisyyskoordinaattori ja Sonkajärven työllisyyden kuntakokeilu
040 675 0038
virpi.jukarainen@sonkajarvi.fi

Julkunen Mirja

Ravitsemisesimies
040 675 0008

Kainulainen Anni

Vs. kunnansihteeri, Katja Tornbergin sijainen 1.4.2022 alkaen
040 675 0042
anni.kainulainen@sonkajarvi.fi

Kainulainen Eero-Pekka

Työ- ja yksilövalmentaja, tekninen paja
040 514 3609

Kainulainen Helena

Luokanopettaja
040 511 8609
helena.kainulainen@sonkajarvi.fi

Karilahti Leena-Kaisa

Opintosihteeri
040 148 4323
opisto@sonkajarvi.fi, leena-kaisa.karilahti@sonkajarvi.fi

Katainen Jarkko

Huoltoasentaja
040 166 3240 
Vesi- ja viemärilaitos

Keinonen Riku

Kirjastovirkailija
040 148 4306
riku.keinonen@sonkajarvi.fi

Keränen Eeva

Kirjastotoimenjohtaja, kansalaisopiston rehtori
040 708 5703
eeva.keranen@sonkajarvi.fi

Kiinteistönhoidon päivystys Sonkakoti Sonkajärvi

Iltaisin, viikonloppuisin ja pyhinä ovien avaukset, äkilliset ja ennalta arvaamattomat viat
0440 743 007 
Sonkakoti

Kiinteistönhoidon päivystys Sonkakoti Sukeva

Iltaisin, viikonloppuisin ja pyhinä ovien avaukset, äkilliset ja ennalta arvaamattomat viat
0400 755 763 
Sonkakoti

Kirjastovirkailijat

040 148 4309
merja.lehtola@sonkajarvi.fi anne.hietomaa@sonkajarvi.fi

Komulainen Olli

Remontit/kiinteistöjen hoito, Sonkajärvi
0400 747 764 
Sonkakoti

Korhonen Teija

Opinto-ohjaaja
040-572 8414 
Lukio

Korhonen Vesa

Kiinteistönhoitaja
040 835 7874

Korolainen Elisa

Opinto-ohjaaja yläkoulu
040 675 0041
 
 

Korolainen Heikki

Toimitusjohtaja/isännöitsijä
0400 747 218
heikki.korolainen(at)sonkajarvi.fi 
Sonkakoti, asuntotoimisto

Korolainen Kauko

Rakennustarkastaja ja korjausneuvoja
0400 172 743 

Kortelainen Airi

Ruokapalvelupäällikkö
040 577 3905

Kortelainen Aleksi

Apulaisrehtori
 040 7561 622 
Yhtenäiskoulu, luokat 1-6

Kouluhammaslääkäri

017 2724 400 (ajanvaraus)

Koulukeskuksen keittiö

040 675 0010

Koulukeskuksessa toimiva esikoulu / Varhaiskasvatusryhmä

040 651 2600

Koulupsykologi

040 7126977

Kuosmanen Ritva

Toimistonhoitaja
040 148 4310
ritva.kuosmanen(at)sonkajarvi.fi 
Sonkakoti, asuntotoimisto

Kyllönen Anneli

Palkkasihteeri
040 675 0007
anneli.kyllonen@sonkajarvi.fi

Lappalainen Eero

Rakennusmestari
040 675 0045 
Tilapalvelut

Lappalainen Marko

Huoltoasentaja
0400 184 481 
Vesi- ja viemärilaitos

Laukkanen Esa

Henkilöstöasiantuntija
040 675 8979
esa.laukkanen@sonkajarvi.fi

Lomituspalvelut

Iisalmi
040 543 4910 
Maaseutupalvelut

Luttinen Ari

Elinvoimakoordinaattori
040 675 0034
ari.luttinen@sonkajarvi.fi

Mahlberg Tarja

Apulaisrehtori
040 6750 030
tarja.mahlberg@sonkajarvi.fi 
Yhtenäiskoulu ja lukio

Marttila Eetu

Koululääkäri 1-6 lk:t
017 2727 469 (TK:n ajanvaraus)

Miettinen Markus

kirvesmies
040 546 9033

Moilanen Riitta

Siivoustyön ohjaaja
0400 139 357
riitta.moilanen@sonkajarvi.fi

Mosaiikin keittiö

040 675 0009

Mykkänen Juha

Kiinteistönhoitaja – Sukeva
0400 579 102

Mykkänen Juha

Sukeva
044 718 7193 
Pohjois-Savon pelastuslaitos

Mäkinen Simo

Kunnanjohtaja, elinkeinoasiat
0400 571 091

Nallela / Titinallet

040 675 0026 
Varhaiskasvatus

Nallemuori/Pikkutassut

040 594 2780 
Varhaiskasvatus

Nallemuori/Uppo-Nallet

040 766 5275 
Varhaiskasvatus

Nissinen Päivi

Palvelusihteeri
040 675 0005
paivi.nissinen@sonkajarvi.fi

Nousiainen Maiju

Ma. kulttuurisihteeri
040 776 6263
maiju.nousiainen@sonkajarvi.fi

Oikarinen Antero

Palomestari
044 718 7191 
Pohjois-Savon pelastuslaitos

Opettajainhuone

040 675 0017 
Yhtenäiskoulu (luokat 7-9), lukio

Opettajainhuone

040 675 0018 tai 040 675 0019 
Yhtenäiskoulu

OT Urakointi

Kiinteistönhoito, Sukeva
0400 755 763 
Sonkakoti

Pajakahvilan varaukset

040 733 7198
mirja.huusko(at)sonkajarvi.fi 
Työllistäminen ja työpajat

Paloasema

044 718 7193 
Pohjois-Savon pelastuslaitos

Partanen Ilona

Koulusihteeri
040 675 0015 
Yhtenäiskoulu ja lukio

Pellikka Aija

Kotitalousopettaja
040 675 0037

Pietiläinen Tiina

Kirjastovirkailija (seniorikirjastohanke)
040 675 0846
tiina.pietilainen@sonkajarvi.fi

Piiroinen Pirjo

Palvelusihteeri
040 148 3995
pirjo.piiroinen@sonkajarvi.fi 
Tekninen toimi, Rakennusvalvonta

Pullomuseo

040 675 0027

Päivystys

Kiinteistöt, vesi- ja viemärilaitos
0400 175 176

Päivystys Pelastuslaitos Sonkajärvi

044 718 7197

Remes Sirpa

Pääkirjanpitäjä
040 675 0031

Ruotsalainen Tanja

Palvelusihteeri
0400 370 096
tanja.ruotsalainen@iisalmi.fi 
Maaseutupalvelut

Rytkönen Jenna

Koululääkäri 7-9 lk:t

Ryynänen Tarmo

Kiinteistönhoitaja, Sonkajärvi
0400 422 650 
Sonkakoti

Rönkkö Janne

Kiinteistönhoitaja
 040 675 0049 
Tilapalvelut

Sihvonen Jari

Kunnaninsinööri
0400 243 136
jari.sihvonen@sonkajarvi.fi 

Siivoojat

040 675 0046

Sirviö-Ollikainen Niina

Rehtori
040 684 6037 
Sukevan koulu

Sukevan koulukeittiö

040 756 5069

Sukevan työpaja

040 708 6302 
Työllistäminen ja työpajat

Suutarinen Mervi

Ohjaaja, nuorten työpaja ja Volokinpolun ja Nurmijoenreitin huolto
040 630 9467
mervi.suutarinen@sonkajarvi.fi

Tekninen työpaja

040 623 5656 
Työllistäminen ja työpajat

Tekstiilipaja

040 824 1246 
Työllistäminen ja työpajat

Tikkanen Jari

Liikuntapaikkojen hoitaja
040 615 8155

Tirri Kimmo

Etsivä nuorisotyö, koulutsemppari
040 675 0028
kimmo.tirri@sonkajarvi.fi

Tissari Hanna

erityisopettaja
040 675 0021
hanna.tissari@sonkajarvi.fi 
Yhtenäiskoulu, luokat 0-6

Turunen Seija

Kouluterveydenhoitaja (Yhtenäiskoulu ja Sukevan koulu luokat 1-6)
040 712 1086

Tölli Marja-Terttu

Arkistonhoitaja
040 675 0004

Vornanen Ulla

Palvelusihteeri
040 675 0006
ulla.vornanen@sonkajarvi.fi 
Vesi- ja viemärilaitos

Väisänen Sinikka

Palvelusihteeri, kylä- ja yhdistysyhteyshenkilö
 040 675 0012
sinikka.vaisanen@sonkajarvi.fi

Wäisänen Ville

Nuoriso- ja liikuntasihteeri
040 596 5700 
ville.waisanen@sonkajarvi.fi

Väisänen-Räty Merja

Rehtori, sivistyslautakunnan esittelijä, joukkoliikenteen yhdyshenkilö
0400 768 623
merja.vaisanen-raty@sonkajarvi.fi

Ylä-Savon SOTE - Sosiaalikeskus

 017 272 41 
Taivallahdentie 4, 74300 Sonkajärvi